Berthold Schwarz

Berthold Schwarz
Fotografie Bertholda Schwarze z cestovního pasu, 20. léta minulého století
zdroj: Wikipedia

Berthold Schwarz (*30. 6. 1938, Parník - ?) byl německy hovořící projektant a architekt židovského původu, působící na území České republiky. Berthold se narodil do dobře situované rodiny, stavitelství pravděpodobně studoval ve Vídni. Svou prací se výrazně podepsal například na podobě Pankráce a Vinohrad. Projektoval sanatoria, činžovní domy, ale i rodinné vily. O jeho příslušnosti k tehdejší československé architektonické elitě mimo jiné svědčí, že fotografickou dokumentaci mu obstarával věhlasný ateliér De Sandalo mezinárodně znamý díky fotografiím brněnské vily Tugendhat, kterou nafotil hned po jejím dostavění.

Činžovní dům čp. 1278, Praha 4 - Nusle, Na Dolinách 47
Činžovní dům čp. 1278, Praha 4 - Nusle, Na Dolinách 47
zdroj: Wikipedia

Liberecké vily Bertholda Schwarze

Mezi lety 1931 až 1933 vznikly podle návrhů Bertholda Schwarze v liberecké Bendlově ulici (tehdejší Kammerberg Straße) dvě rodinné vily ve funkcionalistickém slohu. První z nich je Vila Jaroslava a Blanky Rosenbachových, druhou pak vila pro MUDr. Karla Mautnera. Obě vily dělí jen několik desítek metrů. Jedná se zároveň o jediné dvě stavby Bertholda Schwarze v Liberci.

Mautnerova vila
Vila zubního a kožního lékaře židovského původu MUDr. Karla Mautnera a jeho ženy Zdenky, čp. 1153, vznikla v letech 1932 - 1933
autor: Rudolf Sandalo starší

Emigrace do Indie

V řadě zdrojů je mylně uváděno, že Berthold Schwarz zemřel v koncentračním táboře Dachau v roce 1945, dalším patráním však bylo prokázáno, že se jednalo pouze o shodu jmen. Architekt Berthold Schwarz se svou ženou Hedvikou odcestovali v březnu 1939 do indické Bombaje. Indie byla v té době poměrně částým cílem evropských Židů. Berthold Schwarz se v Indii podle všeho velmi rychle uchytil a pokračoval ve své praxi.

Hedvika Fleischer
Berthold Schwarz se s o tři roky starší Hedviku Fleischerovou oženil v roce 1932. Hedvika byla malířkou a textilní výtvarnicí. Manželství pravděpodobně bylo bezdětné.
zdroj: Vyšehradskej.cz: Jak architekt Berthold Schwarz vstal z mrtvých

K útěku z Československa se Schwarzovi odhodlali krátce po podpisu Mnichovské dohody. Už v prosinci 1938 podali žádost o vydání vystěhovaleckých pasů. V ní se doslova píše: “Žadatel se chce vystěhovati do Indie – Bombaye, kde má přítele inž. Bondyho. Jest ženat, bezdětný. Manželku bere s sebou. Na cestu bude žádati o povolení obnosu 120 000 K. Odjet hodlá 15. března 1939.” A tak se také stalo. Ve stejný den, kdy Hitler triumfálně vjížděl do Prahy, Berthold Schwarz s manželkou zamířili na opačný konec světa. zdroj: Vyšehradskej.cz

Vrcholné dílo v Indii

Vrcholným dílem Bertholda Schwarze je obytný komplex pro zhruba 3000 zaměstnanců společnosti Janda Manufacturing Co. se sídlem v Láhauru (dnes Pákistán). Projekt byl zadán koncem roku 1943 a co do rozsahu se jednalo o největší projekt za celou praxi Bertholda Schwarze. Informace o jeho dalším působení i životě však již chybí.

Obytný komplex v indickém Láhauru
Obytný komplex v indickém Láhauru
zdroj: A. B. New Bearings in Indian Architecture, Marg magazine

Další zdroje:

Zpět na rozcestník